Κυριακή, 2 Δεκεμβρίου 2012

Δύσκολη νίκη για τους Άτλαντες

Με όπλο την παραγωγικότητα των ΚορογώναΠαναγιωτόπουλου και Αναστασόπουλου σημείωσαν συνολικά 37 πόντους, αλλά και εκμεταλλευόμενος την αστοχία του Γυθείου από την περιφέρεια, ο Άτλας πήρε τη νίκη απέναντι στους Λάκωνες με 52-46 παίρνοντας την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Αλέξη Κορογώνα έκανε την αντεπίθεση της στο τρίτο δεκάλεπτο, οπότε και επέστρεψε σε θέση οδηγού και χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες στη συνέχεια, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν έχοντας το πάνω χέρι και με την περιφερειακή τους γραμμή να αποτελεί την αιχμή του δόρατος δεν άργησαν να προηγηθούν στο σκορ. Έτσι, με τους Μπιρμπάκο - Μπαγιώκο να αποτελούν την κύρια πηγή κινδύνου για την άμυνα των γηπεδούχων, η ομάδα του Πρόκου πήρε αρχικά για λίγους πόντους το προβάδισμα στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου.
Σιγά - σιγά οι γηπεδούχοι "ροκάνισαν" τη διαφορά βρίσκοντας τις απαραίτητες λύσεις και, παρά την αστοχία τους στα σουτ δύο πόντων, κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ στους έξι πόντους (18-12) με τη λήξη της πρώτης περιόδου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Γύθειο πήρε τη θέση του οδηγού και με τον Μπαγιώκο να είναι αυτός που, πλέον, έδινε τον ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, οι "λάκωνες" διατήρησαν το προβάδισμά τους με σχετική άνεση. Αφού με ένα 4-15 δεν επέτρεψε στους αντιπάλους τους να διεκδικούν στο δεύτερο δεκάλεπτο τη νίκη (22-27 στο 20').
Στην επανάληψη, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε καθώς οι Λάκωνες ήταν αυτοί που, πλέον, έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και βελτιώνοντας σημαντικά τα ποσοστά τους στα σουτ εντός παιδιάς και μείωσαν το σκορ μετά από αρκετή ώρα. Έτσι, αναγκάστηκαν να κυνηγούν στο σκορ, με το καλάθι του Κορογώνα στα τελευταία δευτερόλεπτα να "σφραγίζει" τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο τρίτο δεκάλεπτο (35-36).
Η κυριαρχία του Άτλαντα συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου το δίδυμο των Κορογώνα - Παναγιωτόπουλου δεν είχε αντίπαλο κρατώντας το προβάδισμα της ομάδας τους στο 36ο λεπτό (49-43). Στα εναπομείναντα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πετύχουν μία μεγάλη ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν γνωρίζοντας την δεύτερή τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα με 52-46.
Διαιτητές: Ταβουλαρέας, Πουλημενέα
Δεκάλεπτα: 18-12, 22-27, 35-36 52-46
Ατλας: Σαρρής 2, Ζυγουράκης 4, Πουλοπατης 3 (1), Παναγιωτακοπουλος 14 (2), Παπαγεωργιου 4, Βλαχογιαννοπουλος, Αναστασόπουλος 11, Παυλης, Κορογώνας 12 (1), Πουλημενέας.
Γύθειο: Τ Κουράκος , Μπιρμάκος 11, Αρ. Κουράκος 3 (1), Μπαγιώκος 15 (1), Μιλαδόπουλος 13, Αναγνωστάκος, Λιακάκος, Γ. Λυροφώνης 4, Θ. Λυροφώνης, Κοτράκος.